Nosní sprej BAQSIMI k první pomoci při hypoglykémii

Od července 2020 bude na českém trhu dostupný nosní sprej BAQSIMI jako alternativa ke klasickému GlucaGen HypoKit, který všichni diabetici znají jako první pomoc při závažné hypoglykémii.

Zatímco použití GlucaGen HypoKit vyžaduje pro laika notnou dávku odvahy kvůli svému injekčnímu podání, použití BAQSIMI se oproti tomu jeví snadnější – dalo by se přirovnat k použití nosních kapek ve spreji. Poskytnutí první pomoci laikem při hypoglykemii by se tak mohlo díky BAQSIMI stát reálnější.

Tuto novinku diabetici zcela jistě uvítají, stejně jako rodiče diabetických dětí či pedagogičtí pracovníci mateřských a základních škol.

Smutný je fakt, že SUKL opakovaně zamítl žádost dovozce Eli Lilly o zařazení BAQSIMI mezi hrazená léčiva, a to navzdory kladným vyjádřením a doporučením špičkovými diabetology a zástupců odborné společnosti. Nechme se překvapit, zda se další žádost dovozce setká tentokrát na SUKL s kladnou odezvou.

Plná cena BAQSIMI by se měla pohybovat mezi 2 500 – 3000,- Kč dle marží jednotlivých lékáren. Přípravek bude dostupný pouze na lékařský předpis, a je vhodný pro dospělé a děti od 4 let věku.

Pokud chcete více informací, můžete se zeptat svého ošetřujícího diabetologa, zda má již k dispozici ukázkovou demo soupravu BAQSIMI, nebo shlédnout Videonávod k použití BAQSIMI

Situaci okolo BAQSIMI budeme nadále sledovat a o veškerých změnách Vám budeme přinášet aktuální informace.

Foto: DIApozitiv, z. s.