Jak se žije dětem s diabetem I. typu?

Tolik injekcí nebo infuzních setů si musí píchnout diabetik I. typu za jeden měsíc.  Za jeden měsíc……

 

Diabetes I. typu je autoimunní onemocnění, s nímž se snažíme každý den žít.

 

 

NE, opravdu jsme neonemocněli proto, že jsme jedli hodně sladkého…. NE, opravdu nejsme obézní, spíše naopak…. NE, opravdu nemusíme jíst „diapotraviny“, které ve skutečnosti nenabízejí žádné výhody oproti normálnímu jídlu…. NE, inzulin nemůžeme polykat v tabletách, rozložil by se nám v trávicím traktu a nepřešel by do krevního oběhu…. NE, zelí ani žádná jiná potravina hladinu cukru v krvi opravdu nesnižuje, to umí jen inzulin nebo pohyb…. NE, nemáme stejný typ diabetu jako většina starších lidí…. a doopravdy z diabetu nevyrosteme….

ANO, diabetes I. typu je závažné a nevyléčitelné onemocnění… ANO, i na ovoce si musíme píchat inzulin, protože obsahuje kromě vitamínů, minerálů a vlákniny také hodně sacharidů… ANO, opravdu si můžeme dát občas i dort na oslavě, nebo v létě zmrzlinu, když si na něj píchneme inzulin….

Prosíme naše paní učitelky a pány učitele, nenechte nás psát písemky a testy, a nezkoušejte nás, když nám není dobře, protože zrovna máme vysokou nebo nízkou hladinu cukru v krvi – náš mozek a někdy ani tělo v tuto chvíli nefungují, jak by se slušelo a patřilo…. neberte nám naše mobily a chytré hodinky, ovládáme si z nich inzulinové pumpy, suplují nám funkci slinivky…. a také prosíme kolemjdoucí, když nás uvidíte ležet někde venku na zemi a vypadáme jako opilí puberťáci, můžeme mít třeba zrovna hypoglykemii….nic není takové, jaké se na první pohled zdá….

Závažnost diabetu I. typu je upozaděna kvůli nízkému povědomí veřejnosti o této nevyléčitelné nemoci. Přesto, že máme šanci každý den bojovat, stále potřebujeme inzulin a náruč mámy a táty, když nám je někdy zle….. a taky vaše pochopení…. děkujeme !!!!

Vaše diabetické děti nejen z DIApozitivu ❤